مقالات من

مقالات من
عضويت سريع
نام کاربري :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ايميل :
نام اصلي :
کد امنيتي :
تبادل لينك اتوماتيك
عنوان :
آدرس :
کد امنيتي :
چت باكس

نام :
وب :
پیام :
2+3=:
 
(Refresh)
مطالب پربازديد
» دانلود مقاله مکانيسم هاي دفاعي حشرات در برابر پارازيت ها و پاتوژنها با تکيه بر دفاع ايمني شناختي تح (بازديد : 13129)
» دانلود مقاله بررسي زيباشناسي ازديدگاه معماري اسلامي بارويکردمساجدنمونه موردي مسجدجامع قزوين تحت wor (بازديد : 460)
» دانلود مقاله مديريت پسابها و پسماندهاي حفاري با استفاده از روش هاي نوين کاهش حجم گل حفاري تحت word (بازديد : 336)
» دانلود مقاله مدلسازي صداي ترافيک معابر شهري تحت word (بازديد : 328)
» دانلود مقاله بررسي تاثيرپذيري عملکرد پيل سوختي اکسيد جامد از پارامترهاي سوخت، دبي و اکسيد کننده تحت (بازديد : 323)
» دانلود پايان نامه جرم مستمر و جرم آني تحت word (بازديد : 319)
» دانلود مقاله ارائه الگوي توزيع زماني بارش جهت برآورد رگبار طرح درحوضه شهرساري تحت word (بازديد : 318)
» دانلود مقاله در مورد مکانيک و ارتباط آن با معادلات ديفرانسيل تحت word (بازديد : 312)
» دانلود مقاله بهسازي منطق GNY در برابر حملات انعکاسي تحت word (بازديد : 300)
» دانلود مقاله بررسي تأثير تلفيق روشهاي فشردن گرم و دوبار پرس/ دوبار تفجوشي برخواص فيزيکي و مکانيکي ف (بازديد : 299)
مطالب اتفاقي
» دانلود مقاله مطالعه اثرات کربنات سديم بر فعال سازي بنتونيت در شرايط ايزوترمال با استفاده از مدل سنت
» دانلود مقاله بررسي ارتباط برخي گونه هاي شاخص مرتعي با عوامل محيطي (مطالعه موردي: بخشي از مراتع طالق
» دانلود مقاله بررسي پاسخ لرزه اي عوارض توپوگرافي سطوح شيبدار واقع بر حفرات زير زميني با استفاده از ر
» دانلود مقاله کتابخانه ملي ديجيتال پزشکي ايران: بررسي وضعيت منابع و ميزان استفاده به تفکيک تيپ بندي
» دانلود مقاله بررسي و ارزيابي بازارهاي ميوه و ارزاق شهرداري با استفاده از برنامه ريزي چند معياري:مطا
» دانلود مقاله ارائه يک مدل تجربي براي بهينه سازي متغيرهاي فرايند کشش عميق با استفاده از روش طراحي آز
» دانلود مقاله تاثير ارزش گذاري بيش از حدحقوق صاحبان سهام بر رابطه بينطول دوره تصدي حسابرس متخصص در ص
» دانلود مقاله مقايسه رو شهاي سنتي و مدرن ميراسازي نوسانات توان و فرکانس در سيستم قدرت تجديد ساختار ي
» دانلود مقاله بررسي تاثير قصه هاي فلسفي بر هوش منطقي رياضي کودکان پيش دبستاني تحت word
» دانلود مقاله Using of natural Soap instead of Chemical Material in Washimg of Textile Fabrics for S
نیلی بلاگ

 

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود مقاله شبيه سازي فرايند اکستروژن ميلگرد دو فلزي آلومينيوم / مس با استفاده از روش اجزا محدود تحت word دارای 12 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله شبيه سازي فرايند اکستروژن ميلگرد دو فلزي آلومينيوم / مس با استفاده از روش اجزا محدود تحت word کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود مقاله شبيه سازي فرايند اکستروژن ميلگرد دو فلزي آلومينيوم / مس با استفاده از روش اجزا محدود تحت word ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله شبيه سازي فرايند اکستروژن ميلگرد دو فلزي آلومينيوم / مس با استفاده از روش اجزا محدود تحت word :

سال انتشار: 1386

محل انتشار: اولین همایش مشترک انجمن مهندسین متالورژی و انجمن ریخته گری ایران

تعداد صفحات: 12

چکیده:

[توضیح سیویلیکا: فایل مقاله دارای مشکل می باشد]
در این مقاله، فرایند اکستروژن مستقیم میلگرد دوجنسی آلومینیوم / مس ، با استفاده از نرم افزار ANSYS9.0 شبیه سازی و چگونگی سیلان فلز درون قالب و همچنین نمودار نیرو – جابجایی فرایند اکستروژن، مورد بررسی قرار گرفته است. به منظور بررسی های آزمایشگاهی فرایند اکستروژن مستقیم دوفلزی، قالب مناسب، طراحی و ساخته شد. نتایج آزمایشگاهی، تطابق خوبی با نتایج آنالیز اجزاء محدود داشت. همچنین کیفیت پیوند بین دوفلز در فصل مشترک به کمکمیکروسکوپ نوری بررسی گردید

 

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

امتیاز : نتيجه : مجموع 31 امتياز توسط 11 نفر

نوشته شده در دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ساعت 8:29
توسط علی | تعداد بازديد : 106 | لينك ثابت

 

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود مقاله ارزيابي رابطه محافظه کاري در حسابداري تحت word دارای 59 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله ارزيابي رابطه محافظه کاري در حسابداري تحت word کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود مقاله ارزيابي رابطه محافظه کاري در حسابداري تحت word ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله ارزيابي رابطه محافظه کاري در حسابداري تحت word :

چكیده:
این تحقیق به بررسی ارزیابی رابطه محافظه كاری در حسابداری و هزینه سرمایه در شرکتهای پذیرفته شده در بورس می پردازد . محافظه كاری بر مبنای دو معیار عدم تقارن زمانی سودكه معیار سود و زیانی و ارزش بازار به ارزش دفتری سهام كه معیار ترازنامه ای است مورد اندازه گیری قرار می گیرد . لذا در این تحقیق رابطه هزینه سرمایه با محافظه كاری بر مبنای این دو معیار سنجیده می شود .

با استفاده از اطلاعات صورتهای مالی و قیمت های سهام 86 شركت پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران طی دوره زمانی 1380 تا 1387 و با بهره گیری از روش تجزیه و تحلیل رگرسیون خطی چند متغیره، به كمك نرم افزار SPSS ، نتایج تحقیق نشان داد كه بین هزینه سرمایه بر اساس پرتفوی شركت ها و محافظه كاری بر مبنای عدم تقارن زمانی سود رابطه منفی وجود دارد . همچنین نتایج این تحقیق نشان داد بین هزینه سرمایه و محافظه كاری بر مبنای نسبت ارزش بازار به ارزش دفتری سهام رابطه مثبت معنی داری وجود دارد .

علت واكنش متفاوت هزینه سرمایه نسبت به دو معیار محافظه كاری ناشی از تفاوت در ساختار این دو معیار است . چرا كه معیار عدم تقارن زمانی سود یك معیار سود و زیانی است در حالیكه نسبت ارزش بازار به ارزش دفتری یك معیار ترازنامه ای است .


مقدمه:
تحقیق حاضر به بررسی رابطه بین محافظه كاری در حسابداری و هزینه سرمایه در شركتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران می پردازد.
در واقع در این تحقیق، محافظه كاری با استفاده از دو معیار عدم تقارن زمانی سود كه به بررسی تفاوت بین واكنش به هنگام سود نسبت به اخبار خوب و بد از دیدگاه سود و زیانی و همچنین معیار نسبت ارزش بازار به ارزش دفتری سهام كه معیاری ترازنامه ای و حاصل تقسیم ارزش بازار به ارزش دفتری سهام می باشد، در قلمرو زمانی بین سالهای 1380تا 1387 در شركتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران، مورد آزمون قرار می دهد.همچنین آنكه در تحقیق حاضر به دنبال پاسخگویی به سئوال اصلی تحقیق كه “آیا بین محافظه كاری در حسابداری و هزینه سرمایه رابطه ای وجود دارد؟ ” هستیم.
تحقیق حاضر از شاخه تحقیقات شبه تجربی و از نوع پس رویدادی است كه بر اساس اطلاعات واقعی بازار سهام و صورتهای مالی شركتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران انجام شده و همچنین برای جمع آوری اطلاعات و داده ها از دو روش كتابخانه ای و میدانی استفاده شده است.
در این تحقیق برای آزمون فرضیه های تحقیق كه عبارتند از:
فرضیه اول: رابطه بین هزینه سرمایه و محافظه كاری بر مبنای معیار عدم تقارن زمانی سود منفی است.

فرضیه دوم: رابطه بین هزینه سرمایه و محافظه كاری بر مبنای معیار ارزش بازار به ارزش دفتری سهام منفی است.
از مدل رگرسیون خطی چند متغیره استفاده شده است.

فصل اول
كلیات تحقیق

1-1 مقدمه :
سرمایه گذاران به عنوان اصلی ترین تأمین كنندگان منابع شركتها خواهان اطلاعات كامل و درست از شركت ها هستند، در بازارهای كارای سرمایه چنین فرض می شود كه كلیه اطلاعات موجود به سرعت بوسیله افراد جذب شده و اثرات آن در قیمت اوراق بهادار منعكس می شود. یعنی قضاوت افراد و تصمیم های آنان در قیمت های اوراق بهادار تجسم می یابد. اطلاعات حسابداری در صورتهای مالی متجلی می گردد، سرمایه گذاران همیشه به طور ثابت و یكنواخت از اطلاعات حسابداری استفاده می كنند بدون آنكه این اطلاعات را از نظر تغییرات انجام شده در روشهای حسابداری تعدیل كنند ویا به نحوه محاسبه آن توجهی داشته باشند(هندریكسون،1982،ص 15 ) .
از جمله مهمترین اطلاعات حسابداری، صورت سود و زیان است، سرمایه گذاران بیشترین توجه خود را به سود خالص به عنوان آخرین قلم اطلاعاتی صورت سود و زیان معطوف می كنند. سود به عنوان نتیجه نهایی فرآیند حسابداری كه این قدر مورد توجه و تأكید استفاده كنندگان اطلاعات حسابداری است، تحت تأثیر رویه های حسابداری كه مدیریت انتخاب كرده محاسبه می گردد. امكان انتخاب رویه های حسابداری به مدیریت فرصت می دهد تا در مورد زمان شناخت و اندازه گیری هزینه ها و درآمدها تصمیم گیری كند. مدیریت انگیزه دارد با به كار گیری رویه های غیر محافظه كارانه حسابداری، رشد سود شركت را ثبات بخشد. این امر باعث افزایش انتظار سهامداران از شركت در سنوات آتی می گردد (واتز، 2003، ص301-287) .
برای اینكه سود گزارش شده بتواند در ارزیابی عملكرد و توان سود آوری یك شركت به استفاده كنندگان كمك كند و سرمایه گذاران با اتكا به اطلاعات سود، بازده مورد انتظار خود را برآورد كنند، ارائه اطلاعات باید به نحوی باشد كه ارزیابی عملكرد گذشته را ممكن كند و در سنجش توان سودآوری و پیش بینی توان سود آوری مؤثر باشد، بنابراین علاوه بر اینكه رقم سود گزارش شده برای سرمایه گذاران مهم است و بر تصمیم های آنها موثر است، ویژگیهای كیفی سود نیز به عنوان یكی از ابعاد اطلاعات سود مورد توجه خاص سرمایه گذاران است (فرانسیس و همكاران،2002 ،ص967) .
توجه به این نكته از سوی مدیران شركتها بسیار مهم است كه ریسك اطلاعات گزارش شده بر بازده مورد انتظار سرمایه گذاران مؤثر است. وجود اطلاعات محرمانه مدیران و عدم دقت در اطلاعات گزارش شده باعث افزایش ریسك اطلاعات خواهد شد(همان منبع،ص967)2

بازده مورد انتظار تحت تأثیر ریسك اطلاعات قرار دارد . ریسك اطلاعاتی بستگی به میزان اطلاعات محرمانه و عدم دقت اطلاعات عمومی ارائه شده دارد . هر چه میزان اطلاعات محرمانه ارائه شده بیشتر و دقت اطلاعات ارائه شده كمتر باشد، بازده مورد انتظار سهامداران بیشتر خواهد بود (همان منبع،ص1010)3

در این فصل ابتدا مقدمه ای در رابطه با محافظه کاری ارایه شده وسپس به ارایه و توضیح در خصوص اهمیت و ضرورت تحقیق پرداخته شده است. در ادامه فرضیه های تحقیق و قلمرو تحقیق مشخص و پس از آن واژه ها و اصطلاحات تحقیق توضیح داده می شود.

محافظه كاری به عنوان یكی از اصول محدود كننده حسابداری، سالهاست كه مورداستفاده حسابداران قرار دارد و علیرغم انتقادهای فراوان بر آن، همواره جایگاه خود را در میان سایر اصول حسابداری حفظ نموده است. اصل محافظه كاری موجب می شود تا از میان روشهای مختلف، روشی انتخاب و اعمال گردد كه حداقل اثر فزاینده را بر سود خالص و جمع داراییهای شركت داشته باشد. به عبارت دیگر بر اساس این اصل، شركت نباید از روشهایی استفاده كند كه درآمدها و داراییهای خود را بیش از واقع و هزینه ها و بدهی های خود را كمتر از واقع نمایش دهد (واتز a،b2003 )4.

2-1 بیان مسئله
محافظه كاری در حسابداری به معنای تفاوت در خط مشیءهای انتخابی و مورد قبول اخبار خوب و بد است، منظور از اخبار خوب بازده مثبت سهام یا رویدادهایی است كه منجر به افزایش سود می شوند، ومنظور از اخبار بد بازده صفر یا منفی سهام است كه منجر به كاهش سود می شوند، كه بدین ترتیب محافظه كاری را رویه كاهش سود و كمتر نشان دادن داراییها در پاسخ به اخباربد ودرمقابل عدم افزایش سود و بیشتر نشان دادن داراییها در مقابل اخبار خوب تعریف نموده اند(باسو،1997،ص50)5
تهیه صورت های مالی محافظه كارانه بر قابلیت اتكاء اطلاعات حسابداری می افزاید، محافظه كاری توانایی سود حسابداری برای انعكاس سود اقتصادی (بازده مثبت سهام )و زیان اقتصادی (بازده منفی سهام ) رانشان می دهد. تأكید محافظه كاری بر تمایز قائل شدن بین بازده مثبت و منفی سهام (سود و زیان اقتصادی )است(همان منبع،ص51)1 .

انتظار می رود اطلاعات با كیفیت بالاتر اثر مطلوبی بر انتظارات سرمایه گذاران از بازده مورد انتظار (هزینه سرمایه ) داشته باشد. هزینه سرمایه یكی از متغیرهای موثر در مدل های تصمیم گیری است و به عنوان بازده مورد انتظار سهامداران تعریف می شود. به عبارت دیگر هزینه سرمایه به حداقل نرخ بازدهی كه شركت باید بدست آورد تا بازده مورد نظر سرمایه گذاران در شركت تأمین شود گفته می شود. در واقع اگر نرخ بازده سرمایه گذاری یك شركت از هزینه سرمایه اش بیشتر باشد ثروت سهامداران افزایش خواهد یافت. بنابراین در صورتی كه شركت ها هزینه سرمایه پایین تری را تجربه كنند، می توانند پروژه های سرمایه گذاری بیشتری را بپذیرند. از آنجا كه محافظه كاری از جمله عوامل موثر بر كیفیت اطلاعات حسابداری است، لذا می توان نتیجه گرفت كه با افزایش میزان محافظه كاری هزینه سرمایه كاهش می یابد.

طی سالهای اخیر محققان زیادی به ارائه معیارهایی برای اندازه گیری محافظه كاری اقدام نمودند که در تحقیق حاضر از مدل باسو که از جنبه سود و زیانی و همچنین مدل نسبت ارزش بازار به ارزش دفتری که مدلی ترازنامه ای است، استفاده خواهد شد.

باسو2(1997) محافظه كاری را به عنوان تمایل حسابداران جهت نیاز به درجه بالاتری از تایید پذیری برای شناسایی اخبار خوب در سود نسبت به اخبار بد تعریف كرد. باسو در واقع از دیدگاه صورت سود و زیان به تعریف محافظه كاری پرداخت و از رفتار نامتقارن سود، نسبت به اخبار خوب و بد به عنوان محافظه كاری یاد نمود. او با استفاده از این تعریف به دنبال معیاری برای سنجش محافظه كاری بود و به منظور عملیاتی كردن و فرموله نمودن معیار مربوطه، بازده های مثبت و منفی سهام را جانشینی برای اخبار خوب و بد تعریف خود در نظر گرفت. بدین ترتیب این تعریف از محافظه كاری، رابطه سود – بازده را در نظر می گرفت .
طی سال های بعد از 1997 میلادی و به دنبال استفاده گسترده از معیار باسو در تحقیقات حسابداری برای سنجش محافظه كاری، محققان بر آن شدند كه به بررسی بیشتری در مورد این معیار بپردازند.
آن ها طی بررسی رابطه بین این معیار و سایر معیارهای محافظه كاری به ویژه با نسبت ارزش دفتری به یافته های جدیدی رسیدند ونسبت ارزش بازار به ارزش دفتری را به عنوان معیاری برای سنجش محافظه كاری بیان نمودند (كردستانی و امیر بیگی، 1386)2
این معیار با دیدگاه ترازنامه ای به ارزیابی محافظه كاری می پردازد . نتایج تحقیقات این محققان بیانگر رابطه منفی بین آن ها بود، از این رو با توجه به سابقه معیار ارزش دفتری و سطح پذیرش عمومی این معیار از سوی محققان، منجر به زیر سوال رفتن اعتبار معیار باسو شد (همان منبع،ص48)3

بنابراین در این تحقیق به دنبال پاسخ گویی به سئوالات زیر خواهیم بود :
آیا بین محافظه كاری در حسابداری و هزینه سرمایه رابطه ای وجود دارد ؟
البته از آنجا كه محافظه كاری با دو معیار عدم تقارن زمانی سود4 و نسبت ارزش بازار به ارزش دفتری سنجیده می شود، سئوال فوق را می توان در قالب دو سئوال زیر بیان نمود :
سئوال اول : آیا بین هزینه سرمایه و محافظه كاری بر مبنای معیار عدم تقارن زمانی سود رابطه منفی وجود دارد ؟

سئوال دوم : آیا بین هزینه سرمایه و محافظه كاری بر مبنای معیار ارزش بازار به ارزش دفتری رابطه منفی وجود دارد ؟

3-1 اهمیت و ضرورت تحقیق
محافظه كاری یكی از ویژگیهای گزارشگری مالی است كه در قالب یك اصل محدود كننده در چارچوب اصول و مفاهیم حسابداری، ایفاگر نقش مهمی در محدود كردن رفتارهای خوش بینانه مدیران در جایگاه تهیه كنندگان اطلاعات از یك سو و برآوردی از حداقل عایدات سرمایه گذاران و اعتبار دهندگان در جایگاه مهمترین استفاده كنندگان، از سویی دیگر است .
تحقیقاتی كه درباره محافظه كاری انجام گرفته، مؤید اهمیت نقش این میثاق حسابداری در زمینه های مختلفی از قبیل بر طرف كردن مسائل برخواسته از نمایندگی، بی اثر ساختن مسائل ناشی از عدم تقارن اطلاعاتی بین استفاده كنندگان آگاه و ناآگاه، احقاق حقوق ذینفعان عمده، تأثیر مثبت بر كاهش هزینه های استقراض و هزینه های سرمایه و افزایش اهرم های مالی، نقش بازدارندگی در قبال وقوع رسوایی های مالی و همچنین نقش انكار ناپذیر آن در مبحث راهبری شركتی و ; است (لارا و همكاران، 2007،ص87) .
محافظه كاری در حسابداری به عنوان تفاوت در تایید پذیری لازم برای شناخت سود و زیان تعریف شده است. منشاء محافظه كاری عدم اطمینان نسبت به آینده است. محافظه كاری در حسابداری باعث منفعت برای سرمایه گذاران می گردد چرا كه باعث كاهش مشكلات بنگاه در ارتباط با تصمیمات سرمایه گذاری مدیریت،كنترل فرصت طلبی مدیران در ارتباط با خودشان و سایر اشخاص، افزایش كارایی قراردادها، تسهیل نظارت بر مدیران و كاهش هزینه های دعاوی حقوقی می گردد. این مزایای محافظه كاری باعث كنترل تاثیرات منفی ناشی از این واقعیت كه برخی اشخاص دارای اطلاعات نامتقارن، درشركت هستند می گردد (همان منبع،ص92)2
محافظه كاری حسابداری به این منظور پیش بینی می شود تا باعث كاهش توازن نرخ بازده شركت به وسیله بهبود عدم تقارن اطلاعاتی بین اشخاص مختلف شركت گردند.
از آنجا كه كیفیت بالای اطلاعات حسابداری باعث كاهش هزینه سرمایه بنگاه می گردد، سئوالی كه مطرح می شود این است كه: «آیا محافظه كاری نیز می تواند به عنوان یكی از ویژگیهای مطلوب اطلاعات حسابداری باعث كاهش هزینه سرمایه گردد؟»

در صورتی كه رابطه منفی بین محافظه كاری و هزینه سرمایه تایید شود مدیران برای اجتناب از تحمل هزینه سرمایه بالاتر به روشهای اندازه گیری محافظه كارانه تری روی می آورند (همان منبع، ص99)3

 

4-1 اهداف تحقیق
توجه به اینكه در استانداردهای حسابداری ایران از محافظه كاری با لفظ احتیاط به عنوان یكی از ویژگیهای كیفی اطلاعات حسابداری نام برده شده است، در این تحقیق سعی خواهد شد تا با توجه به دو معیار محافظه كاری یعنی معیارعدم تقارن زمانی سود و معیار نسبت ارزش بازار به ارزش دفتری، رابطه آن را با هزینه سرمایه به عنوان حداقل نرخ بازده مورد انتظار سهامداران بررسی نماییم، از جمله اهداف این تحقیق بررسی نحوه تصمیم گیری سرمایه گذاران در مواجه با گزارشهای مالی است كه در سطوح مختلف از محافظه كاری استفاده می نمایند(هلمن،2007)4

 

5-1فرضیه های تحقیق
به منظور پاسخ گویی به سئوال های اصلی تحقیق و در پی آن بررسی رابطه بین معیار های محافظه كاری و هزینه سرمایه دو فرضیه تحقیق به شرح زیر بیان می شود :
فرضیه اول :
رابطه بین هزینه سرمایه و محافظه كاری بر مبنای معیار عدم تقارن زمانی سود منفی است .
فرضیه دوم:
رابطه بین هزینه سرمایه و محافظه كاری بر مبنای معیار نسبت ارزش بازار به ارزش دفتری منفی است .

6-1روش تحقیق
تحقیق حاضر از شاخه تحقیقات شبه تجربی واز نوع پس رویدادی است كه بر اساس اطلاعات واقعی بازار سهام و صورت های مالی شركت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار انجام خواهد گرفت. اطلاعات اساسی این تحقیق، قیمت بازار سهام و اطلاعات مربوط به صورت های مالی شركتها است. از این رو به دلیل سهولت در دسترسی، شفافیت در ارائه و قابلیت اتكای بالا در محتوای اطلاعات و همچنین به واسطه مقبولیت عمومی از سوی استفاده كنندگان حرفه ای این عرصه از قبیل سرمایه گذاران و تحلیلگران مالی مجرب و تحكیم قوانین نظارتی بر عملكرد شركتها، از اطلاعات شركت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران بهره گرفته و به همین منظور برای جمع آوری داده های مربوطه، از بانك اطلاعاتی نرم افزار ره آورد نوین استفاده خواهد شد .
برای آزمون فرضیه های تحقیق، مدل رگرسیون خطی چند متغیره ای به كار گرفته خواهد شد كه در آن سود به قیمت سهام به عنوان متغیر وابسته و بازده سهام شركت ها، هزینه سرمایه و نسبت ارزش بازار به ارزش دفتری سهام متغیرهای مستقل خواهند بود. به منظور آزمون معنی دار بودن مدل رگرسیون از آماره F و برای آزمون معنی داری ضرایب مدل رگرسیون از آماره t استفاده خواهد شد.
همچنین معنی داری ضریب همبستگی مدل رگرسیون نیز توسط آماره t مورد آزمون قرار خواهد گرفت.

7-1مدل های مورد استفاده برای آزمون فرضیه های تحقیق
مدل آزمون فرضیه های این تحقیق ،مشابه مدل رگرسیون خطی چند متغیره تحقیق ( لارا و همكاران،2007،ص87)1 است كه در فصل سوم به طور كامل تشریح خواهد شد، در اینجا نیز مدل های مورد نظر جهت استفاده در تحقیق به اختصار بیان می شود:
مدل فرضیه اول:
(1)

مدل فرضیه دوم:
(2)

مؤلفه های مدل تحقیق به شرح زیر بیان می گردد :
: سود هر سهم شركت قبل از اقلام غیرمترقبه و عملیات متوقف شده در سال t، تقسیم بر قیمت سهام شركت در ابتدای سال.
: متغیر مجازی كه در مورد اخبار بد (نرخ بازده منفی یا صفر)عدد 1 و در مورد اخبار خوب (نرخ بازده سهام مثبت )عدد صفر می باشد.
: بازده 12 ماه سهام شركت كه به بعد از مجمع سالt-1 تا قبل از مجمع سال t ختم می شود.
: پاسخ سودها نسبت به اخبار بد در مقابل پاسخ نسبت به اخبار خوب را اندازه گیری می نماید.
بر اساس برآورد مدل فرضیه اصلی سطح محافظه كاری بر اساس ضریب بازده های منفی بر ضریب بازده های مثبت در نظر گرفته شده و به شرح زیر محاسبه می شود :

همچنین به منظور اندازه گیری هزینه سرمایه از مدل گوردن كه به شرح زیر می باشد، استفاده خواهد شد:

كه در آن:
: هزینه سرمایه سهام عادی
: قیمت سهام در ابتدای سال
: سود نقدی پرداخت شده برای هر سهم پس از كسر افزایش سرمایه از محل آورده نقدی یا مطالبات حال شده سهامداران می باشد
:g نرخ رشدسود تقسیمی كه معادل میانگین هندسی نرخ رشد سود تقسیمی است
MTB: عبارت است از حاصل تقسیم ارزش بازار سهام به ارزش دفتری سهام.
LEV: اهرم مالی است که از حاصل تقسیم بدهی ها به دارایی ها حاصل می گردد.
سایر مولفه ها نیز حاصل ضرب هر یک از آنها به تنهایی و یا چند مولفه در یکدیگر است.

8-1 .قلمرو تحقیق
1-8-1 قلمرومكانی:
در این تحقیق جامعه آماری شامل شركت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران می باشد .

2-8-1 قلمرو زمانی:
تمامی نمونه های جامعه آماری شامل شركتهای پذیرفته شده در بورس بین سالهای 1380 تا 1387 می باشد.

3-8-1 قلمرو موضوعی:
در این تحقیق سعی خواهد شد از تئوری های حاكم بر محافظه كاری و هزینه سرمایه، رابطه بین هزینه سرمایه و محافظه كاری استفاده گردد .

9-1 تعریف واژه ها و اصطلاحات تحقیق
عدم تقارن زمانی سود:
معیاری برای سنجش محافظه كاری در گزارشگری مالی می باشد وعبارت است از تفاوت بین واكنش به هنگام سود نسبت به اخبار خوب و بد. بر اساس این معیار، رفتار نامتقارن سود در واكنش به اخبار خوب و بد موجب می شود تا واكنش سود نسبت به اخبار بد به هنگام تر از واكنش سود نسبت به اخبار خوب باشد. عدم تقارن زمانی سود معیاری با دیدگاه سود و زیانی است (کردستانی و امیر بیگی،1387،ص65)1 .
نسبت ارزش بازار به ارزش دفتری سهام2:
معیاری برای سنجش محافظه كاری است و عبارت است ازحاصل تقسیم ارزش بازار سهام به ارزش دفتری سهام. مخرج این نسبت ارزش دفتری سهام حاصل تقسیم جمع حقوق صاحبان سهام ترازنامه بر تعداد سهام عادی شركت است. نسبت ارزش دفتری سهام معیاری با دیدگاه ترازنامه ای است (همان منبع،ص65)3
اخبار خوب : منظور از اخبار خوب، بازده مثبت سهام است كه در مدل تحقیق استفاده می شود.
اخبار بد : منظور از اخبار بد، بازده منفی سهام است كه در مدل تحقیق استفاده می شود .
بازده سهام : بازده سهام حاصل از خرید و نگهداری برابر است با تغییرات قیمت سهام و مزایای نقدی، سود سهمی و حق تقدم سهام تقسیم بر قیمت سهام در ابتدای دوره(همان منبع،ص65)4
هزینه سرمایه سهام عادی : هزینه سرمایه را به عنوان كمینه نرخ بازدهی تعریف می كنند كه با كسب آن ارزش واحد اقتصادی ثابت می ماند (سلیمی،1386)5

10-1 ساختار تحقیق
در این فصل كلیات تحقیق شامل بیان مسئله، اهمیت و ضرورت تحقیق، اهداف تحقیق، فرضیه ها و روش تحقیق، قلمرو تحقیق و تعریف واژه ها و اصطلاحات كلیدی تحقیق مورد بحث قرار گرفت .
در فصل دوم ابتدا به مباحث نظری تحقیق پرداخته و معیارهای شناخت محافظه كاری و هزینه سرمایه بیان خواهد شد. در ادامه نیز خلاصه ای ازپیشینه تحقیقات انجام شده در زمینه رابطه محافظه كاری و هزینه سرمایه ارائه خواهد شد .

در فصل سوم، روش تحقیق و جمع آوری داده ها، شامل مدل و متغیرهای مدل تحقیق، نحوه آزمون فرضیه ها، جامعه آماری و نمونه تحقیق معرفی می گردد.
فصل چهارم اختصاص دارد به تجزیه و تحلیل اطلاعات و آزمون فرضیه های آماری تحقیق و سرانجام در فصل پنجم، تحلیل نتایج حاصل از آزمون فرضیه های تحقیق به همراه پیشنهادات تحقیق بیان خواهد شد .

فصل دوم
مروری بر ادبیات تحقیق

بخش اول : مبانی نظری
1-2 . مقدمه
محافظه كاری یكی از مفاهیم اساسی حسابداری است كه همواره در ارائه اطلاعات مالی مورد توجه تهیه كنندگان قرار می گیرد. در ادبیات حسابداری دو ویژگی مهم محافظه کاری مورد بررسی قرار گرفته است : نخست، وجود جانبداری در ارائه کمتر از واقع ارزش دفتری سهام نسبت به ارزش بازار آن که توسط فلتهام و اوهلسون (1995) مطرح شده است . دوم، تمایل به تسریع بخشیدن در شناسایی زیان ها و به تعویق انداختن شناسایی سودها که توسط باسو عنوان شده است. باسو محافظه کاری را به عنوان «تمایل حسابداران جهت نیاز به یک درجه بالاتری از تایید پذیری برای شناسایی اخبار خوب در سود نسبت به اخبار بد تعریف می کند» ( باسو، 1997، ص7 )3
از آنجا که بازده¬های سالانه سهام در بردارنده اخبار به دست آمده در طول سال هستند این تعریف از محافظه¬کاری رابطه سود ـ بازده را تحت تاثیر قرار می¬دهد. باسو با استفاده از رگرسیون بین سود و بازده سالانه نشان می¬دهد که واکنش سود نسبت به بازده های منفی( اخبار بد) بیشتر و به هنگام¬تر از واکنش سود نسبت به بازده‌های مثبت ( اخبار خوب) است. باسو این واکنش متفاوت سود نسبت به اخبار خوب و بد را « عدم تقارن زمانی سود4» نامید و آن را به عنوان معیاری از محافظه کاری معرفی نمود (رویچوداری و واتز، 2006 ، ص3)5
به عبارت دیگر عدم تقارن زمانی سود مبین این است که سود به بازده های منفی زودتر و بیشتر از بازده¬های مثبت ( اخبار خوب) واکنش نشان می¬دهد. از این رو، با استفاده از معیار باسو هر چه عدم¬تقارن زمانی سود یعنی تفاوت واکنش سود نسبت به اخبار خوب و بد بیشتر باشد محافظه¬کاری در گزارشگری مالی بیشتر است.

تقریبا همه استفاده كنندگان برون سازمانی در تلاشند به كمك اطلاعات مالی گزارش شده، سود را برای چند دوره مالی پیش بینی كنند. بنابراین سرمایه گذاران با استفاده از اطلاعات مالی شركتها بازده مورد انتظار خود را برآورد می كنند .از سوی دیگر، مفهوم هزینه سرمایه بر این فرض مبتنی است كه هدف یك شركت عبارت است از به حداكثر رسانیدن ثروت سهامداران .لذا با توجه به این مفاهیم هزینه سرمایه عبارت است از حداقل نرخ بازدهی كه شركت باید به دست آورد تا بازده مورد نظر سرمایه گذاران در شركت تعیین شود. محافظه كاری حسابداری باعث منفعت رسانیدن به سرمایه گذاران می گردد چرا كه باعث تعدیل مشكلات بنگاه در ارتباط با تصمیم گیریهای سرمایه گذاری مدیران، افزایش كارایی قراردادها، سهولت نظارت بر مدیران و كاهش دعوی حقوقی می گردد. این مزایای محافظه كاری باعث كاهش اثرات منفی ناشی از نتایج این واقعیت می شود كه اشخاص وابسته به شركت دارای عدم تقارن اطلاعاتی هستند .محافظه كاری علائم هشدار سریع برای سهامداران فراهم می نماید چرا كه باعث انتقال سریع اخبار بد می گردد . در این تحقیق رابطه بین محافظه كاری حسابداری به عنوان یكی از ویژگیهای اطلاعات مالی و هزینه سرمایه بررسی شده است لذا این رابطه از طریق دو معیار محافظه كاری شامل معیار عدم تقارن زمانی سود و معیار ارزش بازار به ارزش دفتری مورد آزمون قرار گرفته ،انتظار می رود شركتهایی كه گزارشهای مالی محافظه كارانه تری دارند هزینه سرمایه كمتری را متحمل شوند .
هدف اصلی در فصل حاضر، بیان موضوعی و مبانی نظری تحقیق می باشد. همچنین در بخش دوم این فصل، پیشینه ای از تحقیقات صورت گرفته در داخل و خارج از کشور ارایه می گردد.

2-2 محافظه كاری در گزارشگری مالی
1-2-2تعریف محافظه كاری
در حسابداری سنتی محافظه كاری به عنوان شناسایی سریع زیان ها و شناسایی با تأخیر سودها تعریف شده است، پیش¬بینی سودها به معنی شناسایی سودها پیش از وجود ادعای قانونی نسبت به درآمدهایی که موجب ایجاد آنها شده و تأییدپذیر بودن آن درآمدها است. محافظه کاری بیان گر این نیست که تمام جریان¬های نقدی مربوط به درآمد باید پیش از شناسایی سود ـ برای مثال شناسایی فروش¬های نسیه دریافت شوند، بلکه باید این جریانهای نقدی تأییدپذیر باشند. در ادبیات تجربی این ضرب المثل به صورت « تمایل حسابداران جهت نیاز به درجه بالاتری از تایید پذیری برای شناسایی اخبار خوب به عنوان سود، نسبت به شناسایی اخبار بد به عنوان زیان » تفسیر شده است ( باسو،1997،ص7)1 محافظه¬کاری درجه تاییدپذیری نامتقارنی را برای شناسایی سودها و زیان ها ضروری می¬داند.با این تفسیر می توان محافظه کاری را درجه¬بندی نمود. بدین معنی که هر چه تفاوت درجه تایید پذیری مورد نیاز برای سودها بیشتر از زیان ها باشد محافظه کاری نیز بیشتر خواهد بود. به این گونه تفسیر از محافظه کاری «تاییدپذیری متفاوت »2 گفته می شود (واتز،2003،ص287)3
یکی از پیامد های مهم رفتار نامتقارن محافظه کاری در مورد سودها و زیان ها اصرار بر ارائه کمتر از واقع خالص ارزش دارایی¬ها است. قانون گذاران بازارهای سرمایه، تدوین کنندگان استانداردها و دانشگاهیان، محافظه کاری را بدین دلیل مورد انتقاد قرار می دهند که این ارائه کمتر از واقع در دوره جاری می تواند موجب ارائه کمتر از واقع هزینه های دوره های آتی و از این رو منجر به ارائه بیش از واقع سود طی دوره های آتی شوند . اما APB (هیات تدوین اصول حسابداری) محافظه كاری را به عنوان یك میثاق تعدیل كننده حسابداری مالی در بیانیه شماره 4 فهرست بندی نموده است و بیان می كند كه دارائیها و بدهی ها اغلب در یك شرایط نامشخص قابل ملاحظه ارزیابی می شوند و بنابراین حسابداران با رعایت احتیاط پاسخ می دهند .
چات فیلد4 محافظه كاری را در قرون وسطی ردیابی می كند . زمانی كه صاحبان اموال بزرگ جریان امور خود را به مباشران واگذار می نمودند. مباشران زود متوجه می شدند كه محافظه كار بودن وسیله ای برای حمایت از خود می باشد. عدم پیش بینی افزایش ارزش داراییها، ازاهمیت برخوردار بود چرا كه اگر در این زمان رویدادی رخ می داد كه باعث كاهش اموال می گردید، از نظر صاحب مال، مباشر مسئول بود.
کیسو و همكاران 5 (2001) محافظه کاری را اینگونه تعریف می کنند، «به طور سنتی محافظه کاری در حسابداری وسیله ای است که به هنگام تردید در انتخاب رویه ای که ممکن است موجب ارائه بیش ازواقع دارایی¬ها و سود شود راه حلی را بر می گزیند که کمترین پیامد را داشته باشد.» برای مثال بند 95 از بیانیه های مفاهیم حسابداری مالی شماره 2 (1980) چنین می گوید: «; اگر برای یک مبلغ دریافتنی یا پرداختنی دو برآورد با درجه احتمال یکسان وجود داشته باشد، محافظه کاری آن برآوردی را انتخاب خواهد کرد که کمترین خوش بینی در آن لحاظ شده باشد».
از نظر بیور1 (1998) رفتار محافظه کارانه به گونه ای است که منجر به انتخاب درآمدهای کمتر (نسبت به درآمد های بیشتر) و هزینه های بیشتر (نسبت به هزینه های کمتر) می شود و زیان¬های تحمل نشده را شناسایی می کند ، در حالی که سودهای تحقق نیافته را شناسایی نمی کند. از این رو همان طور که فلتهام و اوهلسون2 (1995) بیان نمودند انتظار بر این است که این نتایج باعث بروز اختلافی بین ارزش بازار و ارزش دفتری سهام در بلند مدت گردد (شروف و همكاران، 2004 ، ص6) 3
نمونه¬هایی از رویه های حسابداری محافظه کارانه که منجر به شناسایی به هنگام¬تر اخبار بد می¬شوند عبارتند از: قاعده اقل بهای تمام شده یا بازار برای ارزشیابی موجودی کالا، شناسایی زیان¬های کاهش ارزش ( ولی عدم شناسایی سودهای تجدید ارزیابی) برای دارایی های بلند مدت و حسابداری زیان های احتمالی در مقابل سودهای احتمالی. با تاکید بر اصل محافظه کاری، هنگامی که انجام موفق یک رویداد مالی با برخی ابهامات مواجه می شود رویه های حسابداری ترجیح می دهند که شک و تردیدی در شناسایی سود اعمال شود و همچنین معیار های تایید پذیری بیشتری را پیش از شناسایی سود ضروری می دانند (همان منبع،ص6)4
سود حسابداری به دلیل اینکه اطلاعاتی درباره جریان های نقدی جاری و آتی مورد انتظار شرکت ارائه می کند مربوط به قیمت سهام است و از این رو ، بر ارزش بازار شرکت تاثیرگذار
می باشد ( واتز و زیمرمن ،1986،ص27 )5 از لحاظ واکنش بازار اوراق بهادار نسبت به سودهای گزارش شده ، نظریه بازارهای کارا نشان می دهند که به طور سیستماتیک، روش های مختلف «اصول عمومی پذیرفته شده در حسابداری»6 موجب گمراهی سرمایه گذاران در محاسبه سودهای عملیاتی گزارش شده نمی شوند ( همان منبع،ص5)7 از این رو بر اساس مباحث نظری(هندریکسون و وان بردا 1992 و بیانیه مفاهیم حسابداری مالی شماره 2)، سرمایه گذاران باید درجه ای از محافظه کاری را در قالب انتظارات خود از کاربرد سود حسابداری برای برآورد جریان های نقدی آتی بکار گیرند (اسکات ،2000،ص2-1 )8
از دیدگاه تهیه کنندگان صورت های مالی، محافظه کاری به عنوان کوششی برای انتخاب روشی از روش های پذیرفته شده حسابداری که به یکی از موارد زیر منتج می شود ، تعریف شده است :
1- شناخت دیرتر درآمد فروش ؛
2- شناخت سریع تر هزینه ؛
3- ارزشیابی کمتر دارایی ها ؛ و یا
4- ارزشیابی بیشتر بدهی ها ( شباهنگ، 1381 ، ص 54 )1

2-2-2 . جایگاه محافظه كاری در استانداردهای حسابداری
هیأت استانداردهای حسابداری مالی2 که در سال 1980 شروع به فعالیت خود نمود ، محافظه کاری را این گونه تعریف می کند :محافظه کاری یک واکنش محتاطانه نسبت به شرایط ابهام3 است و سعی دارد ابهام و ریسک های ذاتی موجود در موقعیت های تجاری، به اندازه کافی مورد توجه واقع شوند و مراقبت لازم از آن ها به عمل آید.
در استانداردهای حسابداری فعلی، رویكرد ترازنامه ای(نگهداشت سرمایه ثابت ) جایگزین رویكرد سود و زیانی شده است كه برای سالهای زیادی در حسابداری رایج و مورد تایید نظریه پردازان بود . در رویكرد ترازنامه ای داراییها و بدهیها به صورت اختصاصی تعریف، شناسایی و اندازه گیری می گردد. اگر این امر به درستی انجام گردد درآمدها به عنوان افزایش در داراییها (كاهش در بدهیها ) و هزینه ها به عنوان كاهش در داراییها (یا افزایش در بدهی ها) اندازه گیری می شود . در صورت دسترسی به ارزش منصفانه می توان از آن برای اندازه گیری، بدون اینكه اصول رایج حسابداری مثل تطابق و اصل بهای تمام شده به كار رود، استفاده نمود . رویكرد ترازنامه ای با گرایش به سمت ارزش منصفانه ،برای مفهوم محافظه كاری فضای كوچكی باقی می گذارد، به هر حال گرچه مبانی نظری استانداردهای حسابداری مبتنی بر چشم اندازهای تئوریكی است كه در نگاه اول فضای كمی برای محافظه كاری یا اصول حسابداری رایج باقی گذاشته است ،اما این مبانی كاملا عاری از این عوامل نیستند ،برای مثال مفهوم تطابق درآمد و هزینه همچنان می بایست به اجرا در آید اما:
“اعمال مفهوم تطابق درآمد وهزینه تحت این چارچوب نظری اجازه شناسایی اقلامی رادر ترازنامه كه با تعریف داراییها یا بدهیها مطابقت ندارد مجاز نمی شمرد ” (بند 34_4 مفاهیم نظری گزارشگری مالی استانداردهای ایران ) .
در خصوص محافظه كاری طبق بند 18-2 مفاهیم نظری گزارشگری مالی استانداردهای ایران ،كلمه احتیاط به عنوان یكی از ویژگیهای كیفی اطلاعات حسابداری كه صورتهای مالی را برای استفاده كنندگان مفید می سازد بیان شده است .به هر حال همانند جمله بالا در خصوص تطابق در آمدو هزینه یك شرط اضافه شده است كه باعث می گردد تفسیر این بند دچار مشكل گردد:
کمیته فنی سازمان حسابرسی ایران در مفاهیم نظری گزارشگری مالی که ترجمه‌ای از بیانیه اصول هیأت استاندارد های حسابداری انگلستان است محافظه کاری را با لفظی دیگر، احتیاط ، به رسمیت می شناسد و آن را به عنوان یکی از اجزای خصوصیت کیفی « قابل اتکا بودن » معرفی می‌کند (مجتهد زاده، 1380، ص 22 )1
محافظه کاری یا احتیاط در چهار چوب مفاهیم نظری گزارشگری مالی ایران به صورت زیر تعریف شده است :

1-2-2-2 . احتیـاط
تهیه‌كنندگان‌ صورتهای‌ مالی‌ درعین‌ حال‌ باید با ابهاماتی‌ كه‌ به‌گونه‌ای‌ اجتناب‌ناپذیر بربسیاری‌ رویدادها و شرایط‌ سایه‌افكنده،‌ برخورد كنند. نمونه‌ این‌ ابهامات‌ عبارت‌ است‌ از قابلیت‌ وصول‌ مطالبات‌، عمر مفید احتمالی‌ داراییهای‌ ثابت‌ مشهود و تعداد و میزان‌ ادعاهای‌ احتمالی‌ مربوط‌ به‌ ضمانت‌ كالای‌ فروش‌ رفته‌. چنین‌ مواردی‌ با رعایت‌ احتیاط‌ در تهیه‌ صورتهای‌ مالی‌ و همراه‌ با افشای‌ ماهیت‌ و میزان‌ آنها شناسایی‌ می شود. احتیاط‌ عبارت‌ است‌ از كاربرد درجه‌ای‌ از مراقبت‌ كه‌ در اعمال‌ قضاوت‌ برای‌ انجام‌ برآورد در شرایط‌ ابهام‌ مورد نیاز است‌ به‌گونه‌ای‌ كه‌ درآمدها یا داراییها بیشتر از واقع‌ و هزینه‌ها یا بدهیها كمتر از واقع‌ ارائه‌ نشود. اعمال‌ احتیاط‌ نباید منجر به‌ ایجاد اندوخته‌های‌ پنهانی‌ یا ذخایر غیر ضروری‌ گردد یاداراییها و درآمدها را عمداً كمتر از واقع‌ و بدهیها و هزینه‌ها را عمداً بیشتر از واقع‌ نشان‌ دهد زیرا این‌ امر موجب‌ نقض‌ بی‌طرفی‌ است‌ و بر قابلیت‌ اتكای‌ اطلاعات‌ مالی‌ اثر می گذارد(هلمن،2007 )2
همان طور که در تعاریف فوق از محافظه کاری ملاحظه می شود « شرایط ابهام » کلیدی¬ترین واژه این تعاریف است. هندریکسون و وان بردا 3 دو منبع را باعث بروز ابهام در حسابداری عنوان می کنند. نخست اینکه، عموماً ‌حسابداری با واحد های تجاری ای در ارتباط است که انتظار می رود در آینده تداوم فعالیت داشته باشند. از آنجایی که غالباً‌ تخصیص ها بین دوره های گذشته و آینده صورت می گیرد، باید در مورد منطق این تخصیص ها بر مبنای انتظارات آینده مفروضاتی را در نظر گرفت.
اگر چه ممکن است در ارتباط با این تخصیص¬ها برخی از مفروضات و انتظارات دردوره¬های گذشته معتبر باشند، با این حال هرگز نمی توان به طور کامل تمام تخصیص ها را مورد تایید قرار داد. دوم اینکه، معیارهای حسابداری غالباً بر اساس ارزش های پولی ثروت تعیین می شوند که مستلزم برآورد مبالغ نامطمئن آتی است. قابلیت اتکای این برآوردها ممکن است به طور قابل ملاحظه ای متفاوت باشد. نمی توان با اطمینان کامل ارزش پولی ثروت را تعیین نمود. بنابراین، هر معیار مبتنی بر این برآورد ها می تواند فقط جنبه آزمایشی (غیر قطعی) داشته باشد. با این حال نمی توان بیان کرد که هر چند ممکن است برآوردها و پیش بینی ها مربوط باشند، اما امکان انجام آنها بدرستی میسر نمی باشد، بلکه می بایست معیار های مبتنی بر برآوردهای گذشته رابه دقت انجام داد و با استفاده از برآوردهای جدید و قابل اتکاتر آنها تعدیل نمود. محدودیت کلی ابهام به عنوان مبنایی برای ارائه مفهوم محافظه کاری در حسابداری سنتی مورد استفاده قرار گرفته است (هندریکسون و ون بردا ، 1992،ص48)1 .

3-2 موضوعات مفهومی2 محافظه كاری
همانطور كه در بالا اشاره شد تحقیقات حسابداری دستوری سنتی در دهه ی 1970 غیر متداول گردید وجای خود را به حسابداری توصیفی داد، كه توجه به تقاضای واقعی برای اصول حسابداری وروشهای حسابداری دارد(واتزو زیمرمن،1979،ص27)3 به سادگی مشخص است، اگر محافظه كاری مفهومی است كه در عمل از آن بسیار استفاده می شود هر چند كه در تئوری دستوری توجهی به آن نشده است با توجه به تقاضای گسترده استفاده كنندگان می بایست بعنوان بخشی از تئوری توصیفی مورد توجه قرارگیرد .مفهوم محافظه كاری در حوزه تحقیقات توصیفی حسابداری مزایای زیادی خصوصا از زمان جلسه ویژه انجمن حسابداران آمریكا4 از خود نشان داده است(هلمن،2007)5
از یك دیدگاه تئوریك، محافظه كاری حسابداری این گونه بیان می شود كه انتظار می رود خالص داراییهای گزارش شده در بلند مدت از ارزش بازار كمتر باشد (فیلد من و اوهلسون، 1995)6 .
طبق این دیدگاه حسابداری، بهای تمام شده تاریخی به عنوان رویه ای محافظه كارانه توصیف می شود چرا كه خالص ارزش فعلی مثبت سرمایه گذاری در حسابها كمتراز ارزش منصفانه شان گزارش می شود، پنمن و زهانگ1 (2002) می نویسند:
“بوسیله حسابداری محافظه كارانه در واقع روش حسابداری و برآوردی انتخاب می شود كه ارزش دفتری خالص داراییها را نسبتا پایین نگاه دارد”.
به هر حال، سود تحت تاثیر عملكرد محافظه كارانه قرار می گیرد ،اما تاثیر بر روی سودها بسیار به شرایط بستگی دارد . پیتون و لیتلتون2 (1940) تاثیر محافظه كاری بر روی سود در زمان به كار بردن قاعده اقل بهای تمام شده یا قیمت بازار را اینگونه بیان می كنند :
” نقطه مركزی محافظه كاری سیاست تقسیم سود است، مداركی دال بر موثر بودن قاعده اقل بهای تمام شده یا بازار بعنوان یك وسیله مراقبت یا احتیاط در گزارشهای سال به سال وجود ندارد، از آنجایكه محافظه كاری در برخی مواقع سود را كاهش ،در برخی مواقع سود را افزایش و در برخی مواقع بدون تاثیر است، تعریف تاثیر محافظه كاری بر سود بسیار مشكل است ” .
در تحقیقات بازار سرمایه، تاثیر محافظه كاری روی ترازنامه و صورت سود و زیان مورد بررسی قرار گرفته و به ترتیب به عنوان محافظه كاری غیر شرطی و محافظه كاری شرطی، نام گذاری شده است، این مطلب بوسیله باسو در سال 1997 اینگونه مطرح گردید كه محافظه كاری شرطی كمتر نشان دادن سود در پاسخ به اخباربد و عدم بیشتر نشان دادن سود در پاسخ به اخبار خوب می باشد . این تعریف با توجه به مطالعات انجام شده در بازار سرمایه تحقیق لارا، اوساما و پنالوا صورت گرفته مورد تایید قرار گرفته است .
یك راه دیگر ارزیابی تاثیر محافظه كاری حسابداری روی سود (و خالص داراییها) ایجاد یك تمایز بین محافظه كاری پایدار و محافظه كاری موقت حسابداری می باشد . محافظه كاری پایدار اشاره به زمانی دارد كه برای مثال مخارج تحقیق و توسعه بلافاصله پس از تحقق به جای منظور نمودن به عنوان مخارج سرمایه ای و استهلاك آتی به هزینه جاری منظور گردد. خالص داراییها همواره كمتر از واقع خواهد بود، همانطور كه سود ها نیز در ابتدای پروژه كمتر اظهار می گردند و در حین دوره بعدی در مورد یك پروژه خاص بیشتر بیان خواهند شد .
محافظه كاری موقت به زمانی اشاره دارد كه تغییرات در برآوردها و روشهای حسابداری به گونه ای موقت سود را كاهش و باعث ایجاد ذخیره مخفی (خارج از ترازنامه ) و یا اندوخته مازاد می گردد كه بعدا ممكن است برگشت شود. این مطلب می تواند همانند برآورد استهلاك یا تجدید ساختار ذخایر باشد .
زمانیكه دو رویه حسابداری با یكدیگر مقایسه می گردد، آن رویه ای كه باعث ایجاد خالص داراییهای با ارزش كمتر گردد به عنوان رویه محافظه كارانه تر طبقه بندی می گردد و بالعكس . اصل محافظه كاری انتخاب محافظه كارانه ترین رویه در زمانی است كه چندین رویه حسابداری موجود باشد (استرلینگ، 1967)1
یك تمایز بین محافظه كاری پایدار و موقت وجود دارد . محافظه كاری پایدار به این معنی است كه یك فعالیت خاص واحد تجاری ،مثلا سرمایه گذاری در یك علامت تجاری از طریق تبلیغات در تمامی دوره های مالی به یك نحو برخورد شود (مثلا هزینه گردد) كه منجربه كمتر از واقع بیان كردن خالص داراییها (در مقایسه باسرمایه ای كردن )وباعث تاثیرات متنوع بر روی سود در طول زمان (در مقایسه باسرمایه ای كردن ) می گردد، محافظه كاری موقت اشاره به زمانی دارد كه تغییرات برآوردهای حسابداری در طول زمان منجر به خلق ذخایری مخفی (خارج از ترازنامه ) یا ذخایر مازاد می گردد كه بعداً ممكن است برگشت شود.

4-2 معیارهای ارزیابی محافظه کاری
محققان از سه نوع معیار ، به منظور ارزیابی محافظه کاری استفاده می¬کنند:
• معیارهای خالص دارایی ها.
• معیارهای سود و اقلام تعهدی.
• معیارهای رابطه سود و بازده¬ سهام.
تمام این معیارها با تکیه بر اثر عدم تقارن محافظه کاری در شناسایی سودها و زیان¬ها می¬باشند (واتز ،b 2003،ص288)2

1-4-2 معیارهای خالص دارایی ها
اگر چه ارز‌ش‌های بازار دارایی¬ها و بدهی¬ها که خالص دارایی¬ها را تشكیل می دهند در هر دوره تغییر می¬کنند ، اما همه این تغییرات در حساب‌ها و گزارش¬های مالی منعکس نمی¬شود. براساس محافظه کاری، افزایش در ارزش دارایی هایی (سودهایی ) که به اندازه کافی تاییدپذیر نباشند، ثبت نمی شود ، در حالی که کاهش در ارزش دارایی ها ( سودها )، با همان درجه از تایید پذیری ثبت می¬گردد. در نتیجه خالص دارایی¬ها کمتر از ارزش بازارشان ارائه می¬شوند. محققان برای برآورد این ارائه کمتر از واقع، از مدل های ارزیابی سهام واحدهای تجاری و یا نسبت ارزش دفتری خالص دارایی¬ها به ارزش سهامشان (نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار) استفاده می¬کنند(همان منبع،ص288)1

2-4-2 معیارهای سود و اقلام تعهدی
محافظه کاری بیانگر این است که سودها پایدارتر از زیان ها هستند، زیرا صورت های مالی افزایش های تاییدناپذیر در ارزش دارایی ها (سودها ) را در زمان وقوع شناسایی نمی¬کنند، بلکه طی دوره¬های آتی و به هنگام ورود جریان های نقدی ناشی از این افزایش ها شناسایی می¬کنند. برای مثال، اگر ارزش یک دارایی افزایش یابد از آنجایی که انتظار می رود جریان های نقدی آتی افزایش یابد، بنابراین سود را طی سال های آتی و به ازای ورود جریان های نقدی مربوطه شناسایی می¬کنند. این بدین معنی است که سودها گرایش به پایداری و تداوم دارند . در مقابل زیان‌هایی که درجه تاییدپذیری آن ها با سودهای غیرقابل تایید یکسان است، درست در زمانی که به وقوع می¬پیوندند، بدون توجه به اینکه کاهش در جریان های نقدی آن ها طی دوره¬های آتی تحمل شوند، شناسایی می گردند. از آنجایی که به طور متوسط، این زیان ها در دوره¬های آتی قابل برگشت نیستند، پایداری و تداوم این کاهش سودها احتمالاً کمتر از افزایش سودها است، از این رو این کاهش سودها ناپایدار هستند . این پایداری یا ناپایداری¬ها و تغییرات سود، معیاری را برای محافظه کاری فراهم می¬آورند و این رفتار نامتقارن محافظه کاری در قبال سودها و زیان ها عدم تقارنی را در اقلام تعهدی بوجود می¬آورند(همان منبع،ص288)2 گیولی و هاین 3(2000) چنین اظهار می¬کنند که محافظه کاری باعث کاهش سود گزارش شده انباشته در طول زمان می¬شود . آن ها بیان می¬کنند که اندازه اقلام تعهدی انباشته شده در طول زمان، یکی از معیارهای محافظه کاری است .

شرکت هایی که در مرحله ثبات قرار دارن

امتیاز : نتيجه : مجموع 19 امتياز توسط 7 نفر

نوشته شده در دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ساعت 8:29
توسط علی | تعداد بازديد : 37 | لينك ثابت

 

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود مقاله ضرورت و اهميت بهکارگيري استانداردهاي بينالمللي گزارشگري مالي تحت word دارای 7 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله ضرورت و اهميت بهکارگيري استانداردهاي بينالمللي گزارشگري مالي تحت word کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود مقاله ضرورت و اهميت بهکارگيري استانداردهاي بينالمللي گزارشگري مالي تحت word ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله ضرورت و اهميت بهکارگيري استانداردهاي بينالمللي گزارشگري مالي تحت word :

سال انتشار: 1393
محل انتشار: دومین همایش ملی پژوهش های کاربردی در علوم مدیریت و حسابداری
تعداد صفحات: 7
چکیده:
صورتهای مالی به عنوان یکی از مهم ترین منابع اطلاعاتی برای انعکاس وضعیت مالی، نتایج عملکرد و جریان های نقدی واحدهای تجاری شناخته شده است و به همین دلیل مبانی تهیه آن از اهمیت بالایی برخوردار است. استانداردهای حسابداری به عنوان مبنای تهیه صورت های مالی و عامل تعیین کننده ارقام مندرج در گزارش های مالی، نقش مهمی در فرآیند توزیع ثروت ایفا می کند. با گسترش تجارت جهانی، نقش و اهمیت آن در اقتصاد کشورها افزایش یافته و کشورها پیوسته سعی در فراهم ساختن شرایط و ایجاد زمینه مساعد برای بهره مندی از منافع بسیار آن داشته انه اند. استانداردهایبین المللی گزارشگری مالی بستری برای همسان سازی رویه های حسابداری مورد استفاده در سطح بین الملل می باشد که پذیرش آن توسط مجامع حرفه ای دنیا، افزایش قابلیت مقایسه شرکتها درسطح بین المللی، ارتقای کیفیت گزارشگری مالی، صرفه جویی در زمان، هزینه و آموزش را به همراه خواهد داشت، علاوه برآن لزوم آن باتوجه به نیاز کشورها به جذب سرمایه گذار خارجی و فراهم آوری امکان استفاده از فناوری هایی چون زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر XBRL احساس می شود. برخورد احساسی ما در خصوص اصطلاحات حسابداری بومی، محلی و حتی ملی نبایستی موجب جلوگیری از پذیرش استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی در ایران شود؛ ماتوانایی مشارکت و ارائه دیدگاه های خود در مجامع جهانی راداریم و می توان با مشارکت و حضور در مجامع بین المللی نظرات خود را که همراه و نشأت گرفته از باورها و ارزش های فرهنگی ماست، به جهانیان ارائه کنیم.

 

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

امتیاز : نتيجه : مجموع 5 امتياز توسط 2 نفر

نوشته شده در دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ساعت 8:29
توسط علی | تعداد بازديد : 43 | لينك ثابت

 

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود مقاله طرح توانمند سازي و ساماندهي سکونتگاه هاي غير رسمي (نمونه موردي رستم اباد ورحمت اباد شهرستان رفسنجان) تحت word دارای 20 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله طرح توانمند سازي و ساماندهي سکونتگاه هاي غير رسمي (نمونه موردي رستم اباد ورحمت اباد شهرستان رفسنجان) تحت word کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود مقاله طرح توانمند سازي و ساماندهي سکونتگاه هاي غير رسمي (نمونه موردي رستم اباد ورحمت اباد شهرستان رفسنجان) تحت word ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله طرح توانمند سازي و ساماندهي سکونتگاه هاي غير رسمي (نمونه موردي رستم اباد ورحمت اباد شهرستان رفسنجان) تحت word :

سال انتشار: 1393
محل انتشار: اولین کنفرانس ملی جغرافیا، گردشگری، منابع طبیعی و توسعه پایدار
تعداد صفحات: 20
چکیده:
؛"سکونتگاه های خودرو " یا انچه به رایج "اسکان غیررسمی" نامیده میشود،از مشکلات فراروی شهرهای امروزی خاصه در سطوحمحلی به شمار میرود.بر این اساس نوع ،ماهیت و فرایندمداخلاتی احتمالی و نحوه برخورد با انها از جمله مفاهیمی است که جایگاهیویژه در برنامه ریزی ومدیریت شهری داشته ودارد.جدای از رویکردها و روشهای برخورد با حاشیه نشینی و اسکان غیر رسمی،لحاظکردن دیدگاه ونگرش ساکنین محلی از مهمترین مولفه های تاثیر گذاردرفرایند ساماندهی و توانمند سازی این سکونت گاههایغیررسمی بشمار می رود که در تخقیق حاضر مورد توجه قرار گرفته است.روش تخقیق مقاله حاضر در مرحله ادبیات ومبانب نظریتحقیق روش توصیفی تخلیلی وباابزار گرداوری داده: مطالعات کتابهانه ای واسنادی است در ادامه با روش مشاهده مصاخبه عمیق وپرسشنامه در بستر مطالعات میدانی در سطح محلات مورد نظر اقدام به بررسی پیمایشی محیط شده است.یافته های تحقیق نشانمیدهد که مشکل اسکان غیررسمی ونداشتن سند مالکیت به همراه فاضلاب معابرازمشکلات مهم موجود در محلات می باشد. در همینرابطه نبود دسترسی امکان احداث سیستم فاضلاب وارتباط دادن ان با سیستم فاضلاب شهری را غیر ممکن میسازد مشکل جمع اوریزباله نیز مربوط به مسئله عدم دسترسی است.همچنین عدم فرهنگ شهرنشینی ،فقروفساد در سطح محلی، وبرخورداری از حداقل مولفههای کیفیت زندگی از دیگر مشکلات سطوح محلات هدف است که در پایان راهکارها وراهبردهایی برای توانمند سازی وساماندهی امورمحلات هدف مورد اشاره قرار گرفته است.

 

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

امتیاز : نتيجه : مجموع 17 امتياز توسط 7 نفر

نوشته شده در دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ساعت 8:29
توسط علی | تعداد بازديد : 111 | لينك ثابت

 

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود مقاله تعيين غلظت بحراني پليمرهاي مورد استفاده در توليد غشاهاي جداسازي گازي تحت word دارای 2 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله تعيين غلظت بحراني پليمرهاي مورد استفاده در توليد غشاهاي جداسازي گازي تحت word کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود مقاله تعيين غلظت بحراني پليمرهاي مورد استفاده در توليد غشاهاي جداسازي گازي تحت word ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله تعيين غلظت بحراني پليمرهاي مورد استفاده در توليد غشاهاي جداسازي گازي تحت word :

سال انتشار: 1389

محل انتشار: اولین کنفرانس ملی غشا و فرایندهای غشایی

تعداد صفحات: 2

چکیده:

غلظت پلیمر درمحلولهایی که برای تولید غشاهای جداسازی گازی استفاده می شوند باید به حدی باشد که زنجیرهای ماکرومولکولی پلیمر به راحتی با یکدیگر درگیر شده و لایه انتخاب پذیر غشا حاصل دارای ساختاری کاملا متراکم شود ازطرفی هنگامی که غلظت پلیمر به حدکافی زیاد باشد درگیری زنجیرهای پلیمری به اندازه کافی تحقق یافته و یک تغییر ناگهانی درگرانروی محلول پلیمری ایجاد خواهد شد این غلظت از پلیمر که به غلظت بحرانی معروف است به روش ویسکومتری و اندازه گیری گرانروی محلول های پلیمری قابل تعیین است دراین مقاله این روش بکاربسته شده و غلظت بحرانی پلی سولفون و پلی اترسولفون 28 درصد وزنی و غلظت بحرانی پلی ایماید و پلی اترایماید 25درصد وزنی تعیین شد.

 

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

امتیاز : نتيجه : مجموع 13 امتياز توسط 4 نفر

نوشته شده در دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ساعت 8:29
توسط علی | تعداد بازديد : 48 | لينك ثابت

 

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود مقاله بررسي تغييرات ميزان اسيد آمينه پرولين در ژنوتيپ هاي مختلف جو تحت تنش شوي تحت word دارای 1 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله بررسي تغييرات ميزان اسيد آمينه پرولين در ژنوتيپ هاي مختلف جو تحت تنش شوي تحت word کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود مقاله بررسي تغييرات ميزان اسيد آمينه پرولين در ژنوتيپ هاي مختلف جو تحت تنش شوي تحت word ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله بررسي تغييرات ميزان اسيد آمينه پرولين در ژنوتيپ هاي مختلف جو تحت تنش شوي تحت word :

سال انتشار: 1381

محل انتشار: هفتمین کنگره علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران

تعداد صفحات: 1

چکیده:

از مهمترین محدودیت های کشاورزی در ایران شور بودن خاک و آب در مناطق وسیعی از این کشور می باشد در این راستا محققین اصلاح نباتات همواره در پی یافتن نشانگرهایی جهت گزینش ارقام ژنوتیپ های مقاومت به شوری بوده اند.

 

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

امتیاز : نتيجه : مجموع 16 امتياز توسط 6 نفر

نوشته شده در دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ساعت 8:29
توسط علی | تعداد بازديد : 36 | لينك ثابت

 

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود مقاله مروري بر جهانگيري آنفلوانزاي نوپديد نوع A تحت word دارای 13 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله مروري بر جهانگيري آنفلوانزاي نوپديد نوع A تحت word کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود مقاله مروري بر جهانگيري آنفلوانزاي نوپديد نوع A تحت word ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله مروري بر جهانگيري آنفلوانزاي نوپديد نوع A تحت word :

دانلود مقاله مروري بر جهانگيري آنفلوانزاي نوپديد نوع A تحت word که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز 1388 در مجله دانشگاه علوم پزشكی ارتش جمهوری اسلامی ایران (annals of military and health sciences research) از صفحه 228 تا 240 منتشر شده است.
نام: مروری بر جهانگیری آنفلوانزای نوپدید نوع A
این مقاله دارای 13 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آنفلوانزای نوع A نوپدید
مقاله H1N1
مقاله آنفلوانزای خوکی
مقاله پاندمی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: پس از گزارش مواردی مشکوک در مکزیک در 17 آوریل 2009 دو مورد ثابت شده از ویروس آنفلوانزای نوع A با منشا خوکی در آمریکا به تایید رسید که نوترکیب سه گانه جدیدی از نوع H1N1 بود. این ویروس از خوک به انسان منتقل شده بود که سرعت انتقال سریعی از انسان به انسان داشت و در زمان اندکی در همه جای دنیا پراکنده شد و در عرض 3 ماه فاز ششم جهانگیری آن توسط سازمان بهداشت جهانی اعلام شد.
موارد و روش ها: این مقاله یک مطالعه مروری می باشد که پس از جستجو در بانک های Scopus، Medline و Embase و سایت های CDC و WHO تهیه شده و اطلاعات تا لحظه چاپ به روز شده است.
یافته ها: عامل بیماری ویروس آنفلوانزای نوع
(H1N1) A معروف به ویروس آنفلوانزای با منشا خوکی (S-OIV) از نوترکیبی سه ویروس آنفلوانزای فصلی پرندگان و خوکی بوجود آمده است. علایم بیماری شبیه آنفلوانزای فصلی است. بهترین راه کنترل بیماری رعایت اصول پیشگیری واکسیناسیون و درمان مناسب است. خوشبختانه در حال حاضر بیماری در جهان وضعیت کنترل شده ای دارد. انتقال بیماری به صورت شخص به شخص و از طریق ترشحات آلوده به ویروس است. همه گیری به سرعت روی می دهد و شامل موج های متوالی از بیماری است. علایم بالینی در انسان از فرم های بدون علامت تا پنومونی های شدید که منجر به بستری و خامت حال بیمار و مرگ میگردد متغیر بوده و به طور کلی مشابه آنفلوانزای فصلی می باشد ولی ویژگی های اپیدمیولوژیک آن متفاوت است. تشخیص قطعی بیمار با RT-PCR یا کشت سلولی از نمونه تهیه شده با استفاده از سواب ناز و فارنکس، بینی و حلق یا شستشوی بینی یا تراشه انجام میگردد. پیشگیری شامل رعایت موارد بهداشتی مهمترین اصل کنترل پاندمی است.در حال حاضر دو نوع واکسن علیه این ویروس نوپدید وجود دارد که شامل flu-shot (ویروس غیرفعال شده که به صورت تزریق عضلانی در بازو تجویز می شود) و اسپری نازال (که ویروس زنده ضعیف شده است) می باشد. درمان دارویی شامل مهارکننده های نورآمینیداز (Oseltamivir و Zanamivir) می باشد و برای افراد بستری و پرخطر ترجیحا در 48 ساعت اول توصیه می شود. پروفیلاکسی دارویی در مواردی خاص توصیه شده است.
بحث و نتیجه گیری: چرخش همزمان ویروس آنلفوانزای نوع A نوپدید، ویروس آنفلوانزای نوع A فصلی و ویروس آنفلوانزای پرندگان که هم اکنون در جهان در حال وقوع است خطر تغییرها و باز ترکیبی های ژنی جدید را زیاد می کند و جامعه را در معرض خطر جدی قرار می دهد. در مقابل انواع بازترکیب جدید پادتنهای مناسب در افراد جامعه وجود ندارد و احتمال شیوع سریع بیماری جدید دیگری هم زیاد است. بنابراین ادامه هوشیاری مردم و آمادگی سامانه های بهداشت و درمان به ویژه در اماکن تجمع، خوابگاه ها، مدارس، دانشگاه ها و پادگان ها ضروری است. همچنین تجهیز و ارتقا سامانه های ثبت و کنترل بیماریها در کشور و به خصوص در نیروهای مسلح باید در اولویت قرار گیرد.

 

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

امتیاز : نتيجه : مجموع 13 امتياز توسط 6 نفر

نوشته شده در دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ساعت 8:29
توسط علی | تعداد بازديد : 36 | لينك ثابت

 

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود مقاله Catastrophe Risk Management, An InsuranceدرBased PostدرDisaster Recovery Plan تحت word دارای 8 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله Catastrophe Risk Management, An InsuranceدرBased PostدرDisaster Recovery Plan تحت word کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود مقاله Catastrophe Risk Management, An InsuranceدرBased PostدرDisaster Recovery Plan تحت word ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله Catastrophe Risk Management, An InsuranceدرBased PostدرDisaster Recovery Plan تحت word :

سال انتشار: 1382

محل انتشار: چهارمین کنفرانس بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله

تعداد صفحات: 8

چکیده:

Earthquake hazard is considered as one of the main natural catastrophes to affect Iran. High severity and frequency of earthquake damage in developing countries exposed to seismic activity such as Iran is due to highly vulnerable built environment being close to seismic sources. A uilding stock with vulnerability which is improving with time can result in substantial portion of building stock with improved vulnerability. The majority of older buildings particularly in rural areas, however,had been built with no seismic standard and therefore are vulnerable to seismic motion. While retrofitting might be a practical solution for some important and engineering buildings, for the remaining ordinary residential building stock, it is neither practical nor economical to strengthen building structure using retrofitting approaches. The possibility of potential large damaging earthquakes and overall social, economical and political conditions of countries such as Iran highlight the importance of an effective post disaster recovery plan. This paper addresses the feasibility of an insurance-based recovery vehicle for natural catastrophe in Iran. This paper in particular investigates the need for creation of a World Bank sponsored National Catastrophe Insurance Pool for Iran. Computer risk modelling and its application in natural catastrophe risk management and in particular insurance and reinsurance industry is also briefly explained

 

 

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

امتیاز : نتيجه : مجموع 22 امتياز توسط 7 نفر

نوشته شده در دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ساعت 8:28
توسط علی | تعداد بازديد : 46 | لينك ثابت

 

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود مقاله بررسي اثر الياف بازيافتي PET در کنترل ترکهاي پلاستيک بتن تحت word دارای 6 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله بررسي اثر الياف بازيافتي PET در کنترل ترکهاي پلاستيک بتن تحت word کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود مقاله بررسي اثر الياف بازيافتي PET در کنترل ترکهاي پلاستيک بتن تحت word ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله بررسي اثر الياف بازيافتي PET در کنترل ترکهاي پلاستيک بتن تحت word :

سال انتشار: 1389

محل انتشار: پنجمین همایش ملی مدیریت پسماند

تعداد صفحات: 6

چکیده:

مواد پلیمری به عنوان یکی از پر مصرفترین مصنوعات بشری در کل دنیا شناخته میشوند. با این حال عدم تجزیه پذیری این مواد و مشکلات دفن اصولی آنها به عنوان یکی از معضلات زیست محیطی در عصر حاضر شناخته می شود. در این میان دغن این مواد در بتن به عنوان یکی از پر مصرفترین مصالح ساختمانی به عنوان یک گزینه مطرح شده است. در مقاله حاضر اثر یک نوع از الیاف پلیمری که از قوطیهای پلیمری نوشابه (PET) بدست آمده است در کنترل ترکهای پلاستیک در بتن بررسی می شود. به این منظور نمونه های بتنی با درصدهای مختلف الیاف ساخته شده و در معرض شرایط شدید محیطی قرار داده شدند. نتایج حاکی از آن بود که میزان الیاف 1% بهترین نتیجه را در کنترل ترکها در داخل ملات سیمان داشت.

 

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

امتیاز : نتيجه : مجموع 5 امتياز توسط 2 نفر

نوشته شده در دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ساعت 8:28
توسط علی | تعداد بازديد : 54 | لينك ثابت

 

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود مقاله فشارهاي رواني شديد، پي آمدها و برخي شيوه هاي مقابله اي (با نگاهي به عوارض باقي مانده از زلزله استانهاي شمالي ايران بر دانش آموزان دبيرستاني) تحت word دارای 10 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله فشارهاي رواني شديد، پي آمدها و برخي شيوه هاي مقابله اي (با نگاهي به عوارض باقي مانده از زلزله استانهاي شمالي ايران بر دانش آموزان دبيرستاني) تحت word کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود مقاله فشارهاي رواني شديد، پي آمدها و برخي شيوه هاي مقابله اي (با نگاهي به عوارض باقي مانده از زلزله استانهاي شمالي ايران بر دانش آموزان دبيرستاني) تحت word ،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله فشارهاي رواني شديد، پي آمدها و برخي شيوه هاي مقابله اي (با نگاهي به عوارض باقي مانده از زلزله استانهاي شمالي ايران بر دانش آموزان دبيرستاني) تحت word :

سال انتشار: 1381

محل انتشار: اولین همایش علمی تحقیقی مدیریت امداد و نجات

تعداد صفحات: 10

چکیده:

حوادث و رویدادهای خطرناک همشیه زندگی و هستی انسان را در معرض آسیب قرار داده اند. سیل، زلزله آتشفشان ، پدیده های طبیعی غیر قابل کنترل هستند که انسانها در همه اعصار و قرون در مقابل آنها آسیب پذیر بوده اند، پدیده هایی که به آنها فجایع یا بلایای طبیعی گفته می شود. با پیشرفت فن آوری انسان قادر شد بسیاری از این پدیده ها را تا حد بسیار زیادی تحت کنترل گیرد اما هنوز کاملا در برابر آسیبهای ناشی از این خطرات مصون نیست.
یکی از شاخه های علم روان شناسی، خود رامتولی مطالعه و پژوهش در زمینه اثرات محیط فیزیکی بر زندگی انسان می داند که ازآن به روانشناسی محیط نگر تعبیر می شود. روان شناسان این حوه از جمله موضوعاتی را که مورد مطالعه قرار می دهند، فشارزاهای روانی شدید یا فجاع است. آنها تلاش میکنند که تاثیرات فجایع را شناسایی کرده و راهکارهای مقابله و سازگار شدن با آن را معرفی کنند. این مقاله نیز تلاش می کند تا به مفاهیم روان شناسی محیط نگر از قبیل فشارهای روانی، طبقه بندی فشارهای روانی، فجایع ، جمعیت فاجعه زده، پی آمدهای فجایع بر بزرگسالان و کودکان، روشهای مقابله و سازگار شدن با پیامدهای فجایع بپردازد.
در مقاله بخشی از یافته های تحقیق بر بازماندگان زلزله گیلان نیز مورد اشاره قرار گرفته است. در این تحقیق که به کمک و راهنمایی جناب آقای دکتر نوربالا انجام گرفته بود، وضعیت روان شناختی302 دانش آموز مناطق مختلف استان گیلان (شهرهای رشت، رودبار، منجیل و لوشان) که به نوعی تحت تاثیر فاجعه زلزله قرا رگرفته بودند، با آزمون SCL90 مورد مقایسه قرار گرفتند. نتیجه نشان داد که:
1- ددانش آموزان مناطق زلزله زده از پیامدهای روان شناختی زلزله در رنج هستند.
2- دختران دانش آموز مناطق زلزله زده بیشتر از پسران همان مناطق از پیامدهای زلزله در رنج هستند.
3- تفاوت بین دانش آموزان مناطق زلزله زده در متغیرهای زیر آوار بودن و سابقه بیماری های روانی در خانواده معنی دار نیست.

 

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

امتیاز : نتيجه : مجموع 21 امتياز توسط 7 نفر

نوشته شده در دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ساعت 8:28
توسط علی | تعداد بازديد : 35 | لينك ثابت
آخرين مطالب ارسالي
» دانلود مقاله ارائه الگوي توزيع زماني بارش جهت برآورد رگبار طرح درحوضه شهرساري تحت word (یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ | ۰۸:۲۶)
» دانلود مقاله بررسي تاثيرپذيري عملکرد پيل سوختي اکسيد جامد از پارامترهاي سوخت، دبي و اکسيد کننده تحت (یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ | ۰۸:۲۶)
» دانلود مقاله مديريت پسابها و پسماندهاي حفاري با استفاده از روش هاي نوين کاهش حجم گل حفاري تحت word (یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ | ۰۸:۲۶)
» دانلود مقاله مقايسه مصرف انرژي در ماشينهاي برقي و فسيلي تحت word (یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ | ۰۸:۲۶)
» دانلود مقاله بررسي تاثير استقرارسيستم هاي IT بررضايت مشتري در سازمان ها تحت word (یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ | ۰۸:۲۶)
» دانلود مقاله بررسي تأثير تلفيق روشهاي فشردن گرم و دوبار پرس/ دوبار تفجوشي برخواص فيزيکي و مکانيکي ف (یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ | ۰۸:۲۶)
» دانلود مقاله مقايسه فرآيند آهنگري داغ بدون پليسه با آهنگري معمولي براي قطعه شفتبلند نيسان تحت word (یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ | ۰۸:۲۵)
» دانلود مقاله مشكلات روانپزشكي در كودكان زير پنج سال تحت word (یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ | ۰۸:۲۵)
» دانلود مقاله بررسي زيباشناسي ازديدگاه معماري اسلامي بارويکردمساجدنمونه موردي مسجدجامع قزوين تحت wor (یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ | ۰۸:۲۵)
» دانلود مقاله ارائه مدلهاي قيمت گذاري درصنعت حمل و نقل هوايي کشوردرچارچوب آزادسازي قيمت ها مطالعه مو (یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ | ۰۸:۲۵)
» دانلود تحقيق بررسي و تطبيق بين مدينه فاضله افلاطون و جامعه ديني، الهي امام زمان (عج) تحت word (یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ | ۰۸:۲۵)
» دانلود مقاله تنوع گياهان دارويي در عرصه هاي جنگلي و مرتعي درياي خزر تحت word (یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ | ۰۸:۲۵)
» دانلود مقاله صنعت گردشگري در ايران ،مطالعه موردي : شهر زنوز تحت word (یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ | ۰۸:۲۵)
» دانلود مقاله تحليل قابليت اعتمادقابهاي فولادي براساس روشهاي پيشرفته ي مونت کارلو تحت word (یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ | ۰۸:۲۵)
» دانلود نقد و بررسي موادي از پيش نويس لايحه آئين قانون دادرسي کيفري تحت word (یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ | ۰۸:۲۵)
» دانلود مقاله تجديد حيات فکرى، فرهنگى معتزله در قرن چهارم هجرى تحت word (یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ | ۰۸:۲۴)
» دانلود مقاله تجديد آرايش سيستمهاي توزيع به منظور کاهش تلفات با مدل درختي تحت word (یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ | ۰۸:۲۴)
» دانلود مقاله تحليل مفهوم، مفاد و ماهيت توجيهي الزام سياسي تحت word (یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ | ۰۸:۲۴)
» دانلود مقاله بررسي وضعيت عوامل مخرب لايه ازن درايران و اثرات منفي زيست محيطي آن تحت word (یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ | ۰۸:۲۴)
» دانلود مقاله ارزيابي شدت بيابانزايي منطقه کاشان از منظر معيار خاک تحت word (یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ | ۰۸:۲۴)

صفحه قبل 1 ... 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 صفحه بعد
نويسندگان
» علی (5344)
خبرنامه
جستجو
آمار و ارقام سايت
» تاريخ : دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷
» بازديد امروز : 1827
» بازديد ديرور : 1689
» بازديد ماه گذشته : 44283
» بازديد سال گذشته : 47538
» كل بازديد : 47538

» كاربران آنلاين : 4
» كاربران عضو آنلاين : 0
» كاربران ميهمان آنلاين : 4

» مجموع مطالب : 5344
» مجموع نظرات : 40
» تعداد اعضاي سايت : 0

» آي پي شما : 54.166.130.157
» مرورگر : unknown
» سيستم عامل : unknown

» ورودي هاي گوگل امروز : 1
» ورودي هاي گوگل ديروز : 0

» آخرين بروزرساني : ۱۳۹۵/۰۸/۱۶
تبلیغات متنی
خريد بک لینک در تمام وبلاگها
دریافت ویزا
نتایج زنده فوتبال ایران و جهان
دهکده دانلود کتاب
سایت همسریابی موقت